Diller

Enstitü Başvuru Sistemi Kullanım Kılavuzu

Online Enstitü Başvuru Sistemi için Kullanım Kılavuzu

Online enstitü başvuru sistemi için örnek bir kayıt işlemi aşağıda gösterilmiştir.

Yüksek Lisans ve Doktora başvuruları için http://enstitu.firat.edu.tr/ sayfasından ’ Online Başvuru Sistemi’ seçeneğine tıklayınız. Örnek görüntü Şekil 1’de görülmüştür.

Şekil 1: Online Başvuru Sistemi için erişim sayfası

Online başvuru sayfasına girdikten sonra ilk defa bu sisteme girecekseniz ilk önce kayıt yapmanız gerekmektedir. Sisteme kayıt yapabilmeniz için Şekil 2’de ki gibi “Yeni Kullanıcı Hesabı Oluştur” butonuna tıklanması gerekmektedir.

Şekil 2: Online Başvuru Sayfası

Şekil 2’de verilen “Yeni Kullanıcı Hesabı Oluştur” butonuna tıklandığında Şekil 3’te ki sayfa gelecektir. 

Şekil 3: Yeni Kullanıcı Oluşturma Sayfası

Şekil 3’te görüldüğü gibi sisteme kayıt olabilmek için bazı alanların doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Kişi TC Kimlik numarasını girdikten sonra herhangi bir ALES Puanını OSYM sonuç sayfasında göründüğü gibi (virgülden sonra 5 basamaklı) (Örnek : 76,12345) girilmelidir. ALES notunuzu bu şekilde girmediğiniz taktirde sisteme üye olamazsınız. Daha sonra yazmış olduğunuz ALES puanınızın yılını, dönemini ve türünü seçiniz. Kolay erişebileceğiniz bir mail adresini “e-mail” kısmına yazınız. NOT: Mail adresinizi doğru yazdığınızdan emin olunuz.  Bütün alanları doldurduktan “Hesap Oluştur” butonuna tıklayınız. Hesap oluştur butonuna tıkladıktan sonra Şekil 4’de verilen ekran açılacaktır.

Şekil 4: Üye olduktan sonraki giriş ekranı

Şekil 4’te görüldüğü gibi üyelik işlemi doğru bir şekilde tamamlandığında giriş ekranın altında bu şekilde bir not yazmaktadır. Bu sayfada sistem sizin mail adresinize geçici bir şifre göndermiştir. Bu sayfada TC Kimlik numarasını ve mailinize gelen şifrenizi girerek “Giriş” butonuna tıklayınız. Eğer mevcut şifrenizi unuttuysanız veya şifre mailinize gelmediyse Başvuru sayfasında “Şifremi Unuttum” butonuna tıklayarak Şekil 5’te ki sayfaya yönlendirilirsiniz.

Şekil 5: Geçici Şifre Gönderme Ekranı

Bu sayfada TC kimlik numaranızı girdikten sonra “Geçici Şifre Gönder” butonuna tıklayarak sistemde kayıtlı olan mevcut mailinize tekrar bir şifre gönderilecektir. Daha sonra Başvuru sayfasından TC Kimlik numarası ve mailinize gelen şifreyi kullanarak kullanıcı girişi yapabilirsiniz. Kullanıcı girişi yapıldığında ilk olarak Şekil 6’da verilen “Şartlar” sayfası gelecektir.

Şekil 6: Şartlar sayfasının üst kısmı

Bu sayfada tezli yüksek lisans ve doktora başvuruları için gerekli olan şartlar bulunmaktadır. Lütfen bu bilgileri okuyunuz. Okuduktan sonra sayfanın en alt kısmında “Okudum” seçeneğini işaretleyiniz. “Okudum” seçeneğini işaretlediğinizden sonra “İLERLE” Butonu Şekil 7’de olduğu gibi görülecektir.

Şekil 7: Şartlar sayfasının alt kısmı

Bu sayfada ilgili şartları okuduktan sonra “İLERLE” butonuna tıklayarak “BAŞVURU VE ÖZ GEŞMİŞ” Formu çıkacaktır. Başvuru ve Özgeçmiş formu doldurma sayfasının üst kısmı Şekil 8’de verilmiştir.

Şekil 8: Başvuru ve özgeçmiş formunun üst kısmı

Bu formda “TC Kimlik Numarası”, “Ad ve Soyad” kısmı dolu bir şekilde gelecektir. Form üzerinde “Doğum Yeri”, “Doğum Yılı” bilgilerini doldurunuz. Cinsiyet seçeneğini seçiniz. Cinsiyet seçeneğini seçen BAY lar için askerlik durumu hakkında bilgiler istenmektedir. BAYAN için formda askerlik bilgileri görünmemektedir. “Medeni Hali” ve diğer aile bilgileri girildikten sonra “Mezun Olduğu Üniversite” seçeneğini kullanarak üniversitesini seçmelidir. Eğer Üniversiteler listesinde Mezun olduğu üniversiteler bulunmuyorsa “DİĞER” seçeneğini seçmelidir. Böylece Form un en alt kısmında Denklik Belgesinin Yükleneceği bir buton açılacaktır. (Bu formda her kullanıcı için Fotoğraf, Diploma ve Transkript belgelerinin yüklenmesi zorunludur.) Bu alanı kullanarak denklik belgesi sisteme yüklenmelidir. Daha sonra kullanıcı mezun olduğu fakülte ve bölüm bilgisini yazmalıdır. “Aldığı Akademik Derece” seçeneğinde ise üç seçenek mevcuttur. ([Ön lisans + Lisans] [Lisans], [Yüksek Lisans]) Kullanıcı eğer lisans programından önce bir ön lisans programını bitirmişse ve daha sonra lisans programından mezun olmuşsa (Önlisans + Lisans) seçeneğini seçmelidir. Böylece ekranın alt kısmında çıkan “Ön Lisans Transkript” yükleme butonunu kullanarak ön lisans transkriptinizi yükleyiniz. Önlisans + Lisans seçeneğini seçen bir öğrencinin mezuniyet notu yerine iki transkripte yazılan puanların aritmetik ortalaması alınarak yazılır.  Eğer kişi lisans veya  yüksek lisans mezunu ise seçme işlemini yaparak devam eder. “Yüksek Öğretime Başladığı Tarih”, “Yüksek Öğretime Bitiş Tarihi” ve “Yabancı Dil” alanları doldurulduktan sonra Şekil 9’da bulunan başvuru ve özgeçmiş formunun alanları doldurulmalıdır. 

Şekil 9: Başvuru ve özgeçmiş formunun alt kısmı

Şekil 9’da görülen başvuru ve özgeçmiş formunun alt kısmında Aday olduğunuz enstitü, aday olduğunuz bölüm ve anabilim dalını seçiniz. Aday olduğunuz anabilim dalı seçme işlemi tamamlandığında Şekil 10’da görüldüğü gibi ALES notlarının alınması için bir sayfa açılacaktır. 

Şekil 10: ALES sorgulama sayfası

Şekil 10’da görülen ALES sorgulama sayfası “Aday Olduğunuz Anabilim dalı” nı seçtikten sonra otomatik olarak çıkmaktadır ve 2012 GUZ dönemi de dahil olmak üzere 2015 BAHAR dönemine kadar bütün ALES bilgileri alınarak en yüksek notlar kullanılmaktadır. ALES bilgiler sayfaya geldikten sonra “Sayfayı Kapat” Butonuna tıklandığında Şekil 9’da görülen ALES Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık alanları sorgulanan notlar ile doldurulacaktır.

Devam ettiğimizde kişinin “2547 Sayılı Yasanın 33 ve 50 d.Mad. Göre bir Üniversiteye Atanıp Atanmadığı” sorulmaktadır. Bu seçeneği “EVET” veya “HAYIR” olarak seçip devam ediniz.

Daha sonra kullanıcıya ait YDS veya Eşdeğer Sınav Türü   sorulmaktadır. Eğer kullanıcının 40 ve üzeri bir yabancı dil puanı yoksa doğrudan “40 ve üzeri yabancı dil puanım yok” seçeneğini seçerek devam edebilir. Eğer kullanıcının YDS, KPDS ve ÜDS sınavlarına ait bir notu varsa “OSYM” seçeneğini seçerek Şekil 11’de açılan  sayfada ilgili bilgileri girerek yabancı dil puanını sisteme ekleyebilir.

Şekil 11: OSYM yabancı dil sınavı sorgulama sayfası

Açılan bu sayfada bütün bilgiler doğru bir şekilde girildikten sonra “SORGULA” butonuna tıklayarak OSYM den yabancı dil notunuz sorgulanmaktadır. Daha sonra “Sayfayı Kapat” butonuna tıklayarak OSYM yabancı dil notunuz başvuru formunuzdaki ilgili yere eklenecektir. Eğer bunların dışında herhangi bir yabancı dil puanınız var ise “DİĞER” seçeneğini seçerek el ile yabancı dil notu doğru bir şekilde girilmelidir. “DİĞER” seçeneğini seçen kişilerin sınav sonu belgelerinin sisteme yüklenmesi istenmektedir. Başvuru ve öz geçmiş formunun alt kısmında Yabancı dil belgesinin yüklenmesi için bir buton ortaya çıkacaktır. Bu sayfadan Yabancı dil belgenizi yüklemeniz gerekmektedir.  (YDS, KPDS, ÜDS için belge istenmez otomatik olarak OSYM den notunuz alınmaktadır.)

Mezuniyetteki Akademik Notu (Transkript Ortalaması) alanına transkript üzerinde yazan not ortalamanızı giriniz. Eğer kullanıcının transkriptinde 100 lük not sistemine göre bir ortalaması varsa transkriptinde yazan not girilmelidir. Eğer kullanıcının transkriptinde sadece 4 lük sistemdeki notu mevcut ise YÖK ün tablosundan 4 lük sisteme karşılık gelen 100 lük karşılığı bulunarak girilmelidir. (Kullanıcı “ön lisans + lisans” programını bitirmişse lisans ve ön lisans transkriptindeki notların aritmetik ortalamasını alarak sisteme yazmalıdır.)

Kullanıcı bir önceki dönem Fırat üniversitesinde bölüm birincisi olarak mezun olmuşsa birincilik kısmını “EVET” seçerek birincilik belgesini alt kısımda pdf olarak yüklemelidir. “HAYIR” seçeneğini seçen kişiler için bu belge şartı aranmaz ve bu belgeyi yükleme butonu görünmez.

Kullanıcı mezun olduğu bir bölümden farklı bir bölüme başvuru yapıyorsa Farklı Alan Sınavı (FAS)'na Girecek misiniz?  Seçeneğini “EVET” olarak seçecektir.

Daha sonra telefon numarası ve adres kısmını doldurunuz.  Form doldurma işlemleri tamamlandıktan sonra Şekil 12’ de ki gibi dosya yükleme kısımlarının tamamlanması gerekmektedir.

Şekil 12: Başvuru ve özgeçmiş formunun dosya yükleme kısmı

Şekil 12’de 6 tane dosya yükleme kısmı mevcuttur. Her kullanıcıda zorunlu olarak “Fotoğraf Yükleme”, “Diploma Yükleme” ve ”Transkript Yükleme” alanları bulunmaktadır. Diğer 3 tane dosya yükleme alanları ise kullanıcının formada seçmiş olduğu alanlara bağlı olarak istenmektedir.

Kullanıcı aldığı akademik derece kısmına “Önlisans + Lisans” seçeneğini seçerse “Ön lisans transkript yükle ” alanı çıkar.

Kullanıcı Mezun olduğunuz üniversite kısmında “DİĞER” seçeneğini seçtiğinde kişiden denklik belgesi istemektedir.

Kullanıcı Fırat üniversitesinde bir önceki eğitim öğretim döneminde birinci olmuş mu? Seçeneğini “EVET” olarak seçmişse kullanıcıdan birincilik belgesi istenmektedir.

 

Başvuru ve özgeçmiş formundaki bilgiler ve belgeler doğru bir şekilde girildikten sonra “KAYDET” butonuna tıklanarak bütün bilgiler kaydedilmektedir.  

Eğer “KAYDET” butonuna tıklandığında başka bir sayfaya gitmiyorsa ve kaydet botunun altında bir alanda mesaj yazıyorsa alanlardan bazılarını doldurmamışsınız demektir.

Örnek bir hata uyarısı Şekil 13’de verilmiştir.

Şekil 13: Örnek uyarı hatası

Şekil 13’de verilen uyarıda ilgili alanların doldurulması istenmektedir. Ayrıca Fotoğraf, diploma ve transkript belgelerinin de yüklenmesi gerekmektedir. Bu belgelerin yüklenmesi ve ilgili alanların doldurulması durumunda “KAYDET” butonuna tıkladığınızda Başvuru Tamamlama sayfası açılacaktır. Başvuru tamamlama sayfası Şekil 14’te verilmiştir.

Şekil 14: Başvuru tamamlama sayfası

Kullanıcı bu sayfaya gelmişse başvuru işlemleri başarıyla tamamlamış demektir. Eğer bu formda kişinin bilgileri doğru ise başvuru işlemi tamamlanmıştır. Eğer bilgilerde bir yanlışlık varsa “DÜZENLE” butonuna tıklayarak başvuru süresince tekrardan düzeltme yapılabilir.